Mákos guba – a KIOSK kedvenc
Egy izgalmas klasszikus, a Március 15. tér leghíresebb, örök csibésze – naná, hogy a mákos gubáról van szó. Hogy miért is olyan izgalmas ez a desszert nálunk? Most egy kicsit beavatunk!
Mákos guba, bobájka – akárhogyan is hívjuk, egy olyan kedvencről van szó, amellyel nagy valószínűséggel a legtöbbünk találkozott anyu vagy a nagyi konyhájában. Mondhatnánk, hogy hungarikum, de ismerik Németország keleti részében is Mohnpielen néven és Lengyelországban pedig Makówki -ként tartják számon.
A mákos guba itthon eredetileg egy karácsonykor készített édesség volt. A sok mákszem a bőségre, sok pénzre és a jó terményre utalt, így aztán állandósult az ünnepi asztalokon, később pedig a hétköznapi ételek és desszertek között is rendszeres szereplővé vált.
A közhiedelemmel ellentétben a mákos guba alapja nem a kifli, hanem egy finom, élesztős kelt tészta. A megkelt tésztát az asszonyok tepsi hosszúságú rudakat formázták, melyet sütés előtt vagy után felkarikáztak. A felhasználások alkalmával langyos vízzel öntözték le és cukorral elkevert darált mákkal szórták meg.
Napjainkban általában – praktikus okok miatt - karikára vágott kiflivel helyettesítik az eredeti alapot. Ezt aztán leöntik vaníliás forró tejjel, melyet a kifli szépen felszív. Ettől lesz az egész szaftos és ízletes. A desszertet ezután vagy átforrósítják tepsiben vagy cukros mákkal tökéletesítik és vanília sodóval, aztán pedig azonnal tálalják.
Népszerűsége miatt természetesen az éttermi desszertlapoknak is megbecsült szereplője a mákos guba. A KIOSK ikonikus gubája már évek óta az étlap zászlóshajója – és persze a közönség hatalmas kedvence.
A tökéletes guba ötlete és receptje egy barcelonai utazás közben fogant meg a séf, Orosz Gábor fejében. A kiindulási pont egy tejben áztatott katalán édesség volt, melyhez hasonló hatást szeretett volna elérni a mákos gubával is. A gondolatot a KIOSK cukrászséfje tökéletesítette és ültette át a gyakorlatba.
Noha Budapest egyik legistenibb desszertjének titkát természetesen nem árulhatjuk el, de azt igen, hogy minőségi alapanyagok és a különféle konyhatechnológiai eljárások kombinálása mellett a saját magunk által készített brióstészta esszenciális fontosságú a tökéletes végeredményhez. No és a lágy mákfagyi? Az már csak hab a tortán.
Ha nem próbáltad még azért, ha pedig ezt tartod Budapest legkirályabb desszertjének, azért foglalj hozzánk most asztalt és persze mindenképp kérd ki ezt a csodás mákos ízbombát!