Isteni és abbahagyhatatlan: a házi padlizsánkrém készítése

David Fehérvár

A padlizsán egy meglehetősen megosztó: valaki vagy nagyon szereti és a tíz ujját is megnyalja egy jó házi padlizsánkrém után, vagy pedig rá sem tud nézni az amúgy igen mutatós és csodás színű zöldségre. Miért érdemes padlizsánt fogyasztani és hogy készül a házi padlizsánkrém? Jöjjenek a részletek!

A padlizsán ezer arca

A padlizsán neve az arab badinjan szóból származik. Számos névváltozata él, ilyen például a tojásgyümölcs, a törökparadicsom, a kékparadicsom, a vinetta. Délkelet-Ázsiában már évezredekkel ezelőtt termesztették, ebben a régióban számos formáját még ma is használják.

A középkorban már Európában, egészen pontosan Spanyolországban is termett, a kontinens többi részét a XV. században hódította meg. Magyarországon a törökök közvetítésével jelent meg. Bár itthon a lilagyümölcsű a legelterjedtebb, létezik belőle fehér, sárga és fekete változat is.

A padlizsán kiválasztásakor arra kell ügyelni, hogy a színe sötétlila legyen, se túl világos, se túl sötét, és az sem jó jel, ha fakó. Az egészséges és friss zöldség héja sima és fényesen csillog. Alapvetően a hűtőszekrényben is eláll egy hétig, de az olaszok például egy-másfél hónapon keresztül fokhagymával, bazsalikommal fűszerezett olívába áztatják, miután előzőleg citromlébe és mézbe pácolták.

A világon a legtöbb padlizsán egyébként Kínában és Indiában terem, Európában pedig Olaszország és Spanyolország viszi a prímet. Számos ételnek az alapanyaga, különösen a déli, balkáni és mediterrán régiókban. A görögök muszakát, a franciák ratatouille-t, a szerbek ajvárt, a katalánok escalivada-t készítenek belőle.

Ahány ház, annyi recept

A padlizsánkrém sok nemzet hagyományos ételei között megjelenik, mindegyik azonban kicsit más. Más fűszereket használnak, kicsit eltérők az összetevők, az ízvilág más-más régióba kalauzolja el kóstolóját.

A padlizsánkrém recept

A házi padlizsánkrém elkészítése meglehetősen egyszerű és ha már megsült a zöldség, akkor pillanatok alatt elkészíthető. Vegyük sorra lépésről lépésre az elkészítés módját!

Hozzávalók

1 db padlizsán
1 fej vöröshagyma
pár gerezd fokhagyma, ízlés szerint
olívaolaj
ecet vagy citromlé
só és bors

Ezeken kívül számos egyéb ízesítő adható hozzá, így például mustárt, petrezselymet majonézt, szárított paradicsomot, görög joghurtot és bármit, ami passzol az ízvilágunkba.

Elkészítés

Első lépésként a padlizsánt meg kell sütni. A legideálisabb, ha a nyílt tűzön, grillen tudjuk megsütni, ha azonban ez nem opció, akkor marad a sütő. Szurkáld meg a padlizsánt, így a hő hatására keletkező gőz könnyen távozni tud, majd tedd előmelegített 170 fokos sütőbe és pirítsd 1 órán keresztül.

A sütés után ki kell hűteni, a héját eltávolítani és kiszedni a húsát. Lényeges, hogy a magokat ne használd fel, inkább dob őket a kukába! Vágjuk olyan apróra, hogy már majdnem pépes. A hagymát és a fokhagymát apróra vágjuk fel, majd keverjük a füstösen illatozó padlizsánhoz.

Ezek után nincs más hátra, mint az ízesítés! Só, bors, olívaolaj és citromlé kerül a padlizsán és a hagymák mellé, olyan mennyiségben, ahogy az ízlésünknek megfelel. Ahhoz, hogy az ízek megfelelően összeérjenek érdemes tálalás előtt legalább 1 órára hűtőbe tenni.

A padlizsánkrém egy igazi klasszikus, ami mártogatósként, kenyérre kenve a legjobb választás. A Kioskban a hagyományos receptúrát egy kis gránátalmával bolondítjuk, ami frissességével remekül kiegészíti a padlizsán füstöt ízvilágát.

Kóstold meg te is és add át magad a gasztronómiának, a hagyományos ízek újragondolt csábításának.